Závod, který má svou historii
V Běchovicích se koná od roku 1897 nejstarší silniční běh v Evropě. Od roku 2021, kdy se Boston Marathon nekonal, se jedná o nejstarší silniční běh na světě. Mladé Běchovice vznikly pro děti jako součást závodu v roce 1966.
Chlapci závody
První ročníky
Závod Mladé Běchovice byl založen na námět ředitele školy Jana Renčína a byl uspořádán TJ Sokolem Běchovice II za vydatné pomoci Sdružení rodičů a přátel školy. Prvního ročníku se zúčastnilo 168 běžců, převážně z Běchovic a okolí. První ročník byl uspořádán při příležitosti 80. výročí závodu Běchovice – Praha.

Trať závodu byla vyměřena na silnici směrem na Horní Počernice, která proto nyní nese jméno závodu. Závodníci zdolávali, stejně jako běžci velkých „Běchovic“, sbíhání z kopce od areálu výzkumných ústavů a dlouhou cílovou rovinku v kopečku směrem k Českobrodské silnici.
Desátý ročník byl mimořádný nečekanou účastí téměř 600 dětí. To už přibyly závody pro menší děti, které běhaly od 11. ročníku na travnatém hřišti. Další změnou bylo přemístění hlavního závodu mezi rodinné domky, aby byl zachován silniční ráz závodu. Cíl byl na rozhraní ulic Výjezdová x Na Spáleništi.
V době výstavby kanalizace využili pořadatelé fotbalové hřiště, na kterém vyznačili běžecký ovál. Toto místo závodu je zatím považováno za nejlepší. Nejenže mohou diváci sledovat celý průběh závodu, ale v současné době mají závodníci k dispozici šatny včetně celého zázemí ve fotbalových kabinách.
Mladé Běchovice jsou odrazovým můstkem ke sportovní dráze pozdějších vynikajících atletů. Například v roce 1969 zde zvítězil dorostenec Vlastimil Zwiefelhofer z domažlické výpravy. V Běchovicích získala mimo jiné pětkrát zlatou medaili olympionička Eliška Klučinová z Újezdu nad Lesy.